Multimediální oddělení s virtuální realitou

audio CD, MC, LP + zvukové knihy na CD i MC kazetách, zpěvníky, knihy o hudbě, VR Oculus Quest

Provozní doba

 • Pondělí
  9:00 - 12:00
  12:30 - 17:30
 • Úterý
  13:00 - 17:30
 • Středa
  9:00 - 12:00
  12:30 - 17:30
 • Čtvrtek
  13:00 - 17:30
 • Pátek
  9:00 - 13:30
 • Sobota - zavřeno
Multimediální oddělení s VR
navštivte u nás svět VRvirtuální realita, jako nový zdroj poznání

Multimediální oddělení s VR

MěK Rumburk se už léta snaží sledovat nové technologické trendy. Např.  v polovině 90. let zaváděla jako jedna z prvních knihoven v republice knihovnický automatizovaný systém Clavius.

Po krátké odmlce spustila v roce 2020 půjčování e-knih aby v následujícím roce zahájila prostřednictvím technologie RFID bezkontaktní vracení knih přes tzv. bibliobox jakož i možnost samoobslužné výpůjčky přímo v oddělení, což zejména v „kovidové“ době umožnilo jako jediné knihovně ve Šluknovském výběžku opravdu čisté a  bezkontaktní půjčování i vracení knih.

Od 4.11.2021, zřejmě jako první knihovna v Ústeckém kraji a jako jedna z mála knihoven v republice rozšiřuje svou nabídku a ve svém novém multimediálním oddělení možnost vyzkoušet si i tzv. virtuální realitu (VR).

Tím, co naprosto zásadně odlišuje virtuální realitu  od ostatních druhů médií jako je televize nebo počítač, je schopnost silného vtáhnutí do virtuálního obsahu. Uživatel pociťuje subjektivní pocit psychické i fyzické přítomnosti “uvnitř” obsahu, v 3D virtuálním světě. Uživatel i s odstupem času VR obsah nevnímá obdobně jako např. film, na který se díval, ale jako vzpomínku na konkrétní místo, které navštívil.

Navíc VR nabízí nejen různé hry, ale též vzdělávací a poznávací programy, díky kterým si během několika sekund můžete prohlédnout např. Eiffelovu věž v Paříži, rozhlédnout se z pyramidy v Gíze nebo si vyzkoušet stav beztíže na kosmickém korábu.

VR se také používá jako vítaná terapie pro aktivizaci seniorů s omezenou pohyblivostí. Vzhledem k zájmu o VR pak doporučuji objednat online prostřednictvím rezervačního systému, nebo na telefonním čísle Multimediálního oddělení (772 00 40 40), případně na emailové adrese multimedia@mkrbk.cz.

Rezervace služeb

Prostřednictvím tohoto formuláře si můžete zarezervovat termín pro využití virtuální reality.
Po přijetí rezervace Vám termín potvrdíme na Vámi uvedený e-mail.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracování osobních dat za účelem evidence rezervací.

Zvolené datum: Neděle 03.03.2024

Tento den již nelze zarezervovat žádná stanice. Vyberte si prosím jiný termín. Děkujeme.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.